Przed długą podróżą autokarem musimy zadbać o wygodny strój i płaskie buty. Do podręcznego bagażu warto spakować: przekąski, wodę, chusteczki nawilżające, podstawowe leki przeciwbólowe i na chorobę lokomocyjną. Dobrze mieć przy sobie: poduszkę podróżną, cienki koc, powerbank oraz słuchawki. Na parę godzin przed wyjazdem zjeść lekki posiłek. W czasie postojów warto się przejść i rozprostować nogi. Przed podróżą warto sprawdzić prognozę pogody i zabrać odpowiednie okrycie.
Podróże autokarem to jeden z dość znanych sposobów przemieszczania się na dłuższych dystansach. Komfort podczas wielogodzinnej jazdy ma podstawowe znaczenie dla naszego samopoczucia i zadowolenia z podróży. Aktualnie autokary są wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele i systemy multimedialne, jednak sama technologia nie wystarczy, aby zapewnić sobie przyjemną podróż. Trzeba poznać parę dobrych sposobów na to, jak uczynić długą trasę bardziej znośną.
Praktyczne dobre rady dla podróżujących autokarem na długich trasach międzynarodowych
Przygotowanie do podróży zaczyna się na długo przed wejściem do autokaru. Ważne znaczenie ma odpowiednie spakowanie bagażu podręcznego, w którym powinny znaleźć się wszystkie potrzebne przedmioty. Trzeba zadbać o wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów – najlepiej sprawdzą się ubrania z naturalnych materiałów. Dobrym pomysłem jest zabranie małej poduszki podróżnej (najlepiej takiej z wypełnieniem termoplastycznym) oraz cienkiego koca.
Najważniejsze elementy wyposażenia podczas długodystansowej podróży autokarem
- Butelka wody niegazowanej i przekąski o niskiej zapoziomy soli
- Podstawowe leki przeciwbólowe i na chorobę lokomocyjną
- Powerbank i kabel do ładowania telefonu
- Słuchawki z redukcją szumów (ANC)
Komfort psychiczny podczas podróży jest równie ważny jak wygoda fizyczna. Trzeba przygotować sobie plan aktywności na czas jazdy: Audiobooki, podcasty czy playlista ulubionej muzyki pomogą umilić czas. „Monotonia długiej trasy może być męcząca” – to zdanie często słyszymy od obeznanych podróżników. Polecamy zaplanować sobie częste przerwy w słuchaniu i oglądaniu – najlepiej co 1-2 godziny.
Ergonomia miejsca siedzącego odgrywa fundamentalną rolę w długiej podróży. Prawidłowa pozycja ciała podczas wielogodzinnego siedzenia może zapobiec bólom kręgosłupa i zmęczeniu mięśni. Pamiętajmy o wykonywaniu prostych ćwiczeń rozciągających podczas postojów. Co 2-3 godziny warto wstać i przejść się po autokarze (oczywiście jeśli umożliwiają to warunki jazdy). Częste poruszanie się zapobiega zastojom krwi i zmniejsza ryzyko zakrzepicy – ważne podczas tras trwających powyżej 8 godzin.
Podczas podróży szczególną uwagę musimy zwrócić na odpowiednie nawodnienie organizmu. Jak utrzymać właściwy poziom nawodnienia nie przesadzając z ilością wypijanej wody? Eksperci zalecają picie małych łyków co 15-20 minut, zamiast jednorazowego wypijania dużej ilości płynów. „Systematyczne nawadnianie organizmu to podstawa luksusowej podróży” – to zdanie powinno stać się mottem każdego podróżującego na długich trasach.
Jak się przygotować do długiej podróży autokarem – informacje
Przed wyjazdem sprawdź szczegółowy rozkład jazdy i zaplanuj odpowiednią ilość czasu na dotarcie na miejsce zbiórki. Spakuj potrzebne dokumenty, w tym dowód osobisty lub paszport, oraz bilety. Zabierz ze sobą wygodny strój, najlepiej składający się z kilku warstw, oraz koc lub poduszkę podróżną. W małym bagażu podręcznym przygotuj przekąski, wodę niegazowaną i podstawowe leki przeciwbólowe. Trzeba mieć przy sobie słuchawki, powerbank i coś do czytania. Na wypadek choroby lokomocyjnej weź ze sobą tabletki oraz torebki higieniczne. Przed długą podróżą postaraj się dobrze wyspać i zjedz lekki posiłek.
Jak zadbać o luksusową podróż autokarem – wygodne siedzenie i akcesoria
Odpowiednie przygotowanie do długiej podróży autokarem jest podstawowe dla naszego luksusu i samopoczucia podczas całej trasy. Wygodne siedzenie to podstawa przyjemnej jazdy, dlatego warto wcześniej zarezerwować miejsce z większą przestrzenią na nogi, najlepiej z dala od toalety i z dobrym widokiem przez okno. Dodatkową wygodę zapewni poduszka pod plecy oraz zagłówek podróżny w kształcie litery U, który zabezpieczy kark przed niewygodnym przechylaniem podczas snu. Przyda się też koc lub ciepła bluza, ponieważ klimatyzacja w autokarze może być dość intensywna.
- Poduszka podróżna pod głowę typu rogal
- Mała poduszka pod plecy wspierająca kręgosłup
- Koc lub ciepła narzutka
- Stopery do uszu i opaska na oczy do spania
- Wygodne, luźne ubranie i warstwowe okrycie
- Butelka wody i przekąski na drogę
Trzeba też zabrać ze sobą powerbank do ładowania urządzeń elektronicznych oraz słuchawki. Podczas długiej podróży przydadzą się także nawilżające chusteczki, podstawowe kosmetyki i mała podręczna apteczka.
Lekarstwa w podróży autokarem – co zabrać na wyjazd i jak przygotować apteczkę
Kupując się w dłuższą podróż autokarem, musimy odpowiednio przygotować podręczną apteczkę. Podstawowe medykamenty powinny mać leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz środki na chorobę lokomocyjną. Trzeba spakować także plastry, bandaże elastyczne, środek dezynfekujący i gaziki jałowe. Osoby regularnie przyjmujące leki muszą zabrać odpowiedni zapas na cały okres podróży oraz parę dni a jeszcze. Wszystkie medykamenty musimy przewozić w oryginalnych opakowaniach wraz z ulotkami. Dobrą praktyką jest manie przy sobie dokumentacji medycznej oraz listy przyjmowanych leków w języku angielskim, szczególnie podczas podróży zagranicznych. Przed wyjazdem warto skonsultować z lekarzem listę zabieranych leków, przede wszystkim jeśli cierpimy na przewlekłe choroby. Apteczka powinna być spakowana w łatwo dostępnym miejscu bagażu podręcznego, najlepiej w osobnej kosmetyczce lub dedykowanym opakowaniu.